Strona główna Poradnik podróżnika 10 rzeczy niezbędnych podczas prawdziwego survivalu

10 rzeczy niezbędnych podczas prawdziwego survivalu

10 rzeczy niezbędnych podczas prawdziwego survivalu
0
0

Jeśli nie zaplanowałeś jeszcze wakacji, może zainteresuje cię wypad survivalowy? Taka wyprawa to prawdziwa przygoda. Nie jest to luksusowy wypoczynek w eleganckim hotelu, ale podróż, podczas której poznajesz otoczenie, sprawdzasz swój charakter, możliwości i uczysz się samodzielności. Kilka dni na łonie natury, bez wygód i pomocy, zdanym samemu na siebie i w zgodzie z samym sobą – chcesz się sprawdzić?

 

Wszystkim, którym znudziły się „tradycyjne” wakacje i marzą o tym, by w zupełnie inny i ciekawy sposób spędzić wolny czas, polecamy survival i radzimy co należy na niego zabrać. Oczywiście, lista takich przedmiotów może być o wiele dłuższa, ale my skupimy się na tych najważniejszych. Oto więc 10 rzeczy, których nie może zabraknąć w survivalowym ekwipunku.

 

Szkoły mogą być dwie – dla umiarkowanych survivalowców i dla tych, którzy chcą bawić się w Beara Gryllsa. W pierwszym przypadku przyda ci się wszystko z listy poniżej. Ekwipunek musisz także dostosować do własnych potrzeb i miejsca, w którym planujesz „dziczeć”. Opcja numer dwa natomiast przeznaczona jest dla prawdziwych twardzieli – wyruszasz na wyprawę tak, jak stoisz (no może chociaż w wygodnych butach i z nożem w kieszeni) i próbujesz dać sobie radę tzw. gołymi rękoma. Ale tego tak naprawdę nie polecamy – bez doświadczenia i – wbrew pozorom – bardzo wielu umiejętności przetrwania, może się to źle skończyć. Rozwijamy więc dziś opcję pierwszą i namawiamy do survivalu w granicach rozsądku.

 

Ubiór

 

Odpowiedni ubiór to niezwykle ważny element. Musisz wiedzieć, że odzież, którą zabierasz na survivalowy wypad powinna być solidnie wykonana i oczywiście wygodna. Istotne jest, by chroniła cię przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz była odporna na wilgoć. Niezbędne są specjalne buty, tzw. pionierki, a także oddychające i ciepłe skarpety. Warto zaopatrzyć się w kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe oraz foliową pelerynę, która dodatkowo uchroni cię przed deszczem. Nawet jeśli jest lato, zabierz też ciepłą czapkę. Pamiętaj, że warunki pogodowe mogą się zmienić i bądź przygotowany zarówno na chłodne, jak i upalne dni. Nie chodzi o to, żebyś pakował do plecaka pół szafy, ale o świadomość, że pogoda może być kapryśna.

 

Plecak

 

Plecak najlepiej kupić dopiero wtedy, gdy zgromadzisz już wszystkie rzeczy, które zabierasz na survival. Inaczej może się okazać, że jest za mały i nie będzie w nim miejsca na niezbędne przedmioty. Zdecyduj się na plecak wykonany z cordury, czyli materiału o dużej odporności na wszelkie przetarcia. Zwróć uwagę na to, czy posiada system kieszeni z siatek i elastycznych linek. Jeśli np. karimata z uwagi na swój gabaryt nie zmieści się do plecaka możesz umieścić ją na jego zewnętrznej stronie.

 

Nóż

 

Nóż to bardzo potrzebna rzecz. Ma dużo zastosowań. Okaże się niezbędny podczas budowy schronienia, przyrządzania posiłków, czy udzielania pierwszej pomocy, jeśli konieczne będzie ucięcie kawałka plastra. Nie ma jednego, idealnego i uniwersalnego noża. W zależności od tego, czy ktoś wybiera się na biwak nad jeziorem, czy wspina w górach, wybiera inny rodzaj noża. Podstawową zasadą, jest dopasowanie go do swojej aktywności. Może to być składny nóż, scyzoryk lub tzw. multitool.

 

Sprzęt do rozpalania ognia

 

Ogień pozwoli ci się ogrzać i przygotować ciepły posiłek. Możesz udawać odpornego na zimno i na dodatek jeść surowe mięso, ale nie polecamy takich rozwiązań. Dlatego zapakuj do plecaka zapałki i zapalniczkę, ale nie zapomnij o krzesiwie, ponieważ tylko ono jest niezawodne w każdych warunkach i gwarantuje, że nie będziesz zmuszony marznąć.

 

Latarka

 

Dzięki latarce możesz działać, gdy jest ciemno, pada śnieg lub kiedy znajdziesz się w jaskini. Koniecznie zabierz ją na survival. Inaczej poruszanie się po zmroku po terenie, którego w ogóle nie znasz będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Przygotowanie jedzenia lub rozłożenie namiotu w zupełnej ciemności – to sztuka. Latarka spełnia też inne zadanie, może być przedmiotem wykorzystywanym do nadawania sygnałów.

 

Manierka

 

Na pewno podczas survivalu przyda ci się manierka, albo inny pojemnik, w którym możesz przenieść i magazynować wodę. Może to być stalowa butelka lub butelka typu PET. Najważniejsze, byś zawsze miał ze sobą coś, w co zmieści się większa ilość wody. Nie masz przecież pewności, kiedy znajdziesz kolejne ujęcie wody, albo, czy nie zabłądzisz. Lepiej nie narażać organizmu na odwodnienie. Warto umieścić butelkę w specjalnym pokrowcu.

 

Naczynie

 

Skoro mowa o manierce, trzeba pamiętać także o aluminiowych naczyniach, w których przyrządzisz lub podgrzejesz nad ogniskiem jedzenie, czy herbatę. Można też dzięki nim pobrać i przenieść wodę. Trudno funkcjonować bez takich gadżetów podczas wyprawy.  Jest to możliwe, ale radzimy jednak znaleźć nieco miejsca w plecaku na kilka lekkich naczyń.

 

Żywność

 

Żywność, które zabierasz na wyprawę musi być odporna na wodę, czy ciepło. Dobrym pomysłem jest spakowanie konserw. Jednak zwróć uwagę na ich zawartość. Rezygnuj z tych, które posiadają małą ilość mięsa, niektóre mają go w sobie tylko 30%, ich smak jest po prostu okropny. Pamiętaj też, że jeśli otworzysz puszkę, lepiej zjeść jej zawartość do końca. Otwarta bardzo szybko się zepsuje. Ponadto, możesz też zaopatrzyć się w specjalne wojskowe jedzenie, w postaci paczek z wysokokalorycznym jedzeniem. Na survivalu sprawdzą się także słodycze, czyli produkty spożywcze, które dodają energii, np. czekolada, batony, cukierki. W opcji drugiej możesz jeść tylko to, co sam zdobędziesz – ale tej nie polecamy traperom bez doświadczenia, może się okazać, że jesteście głodni.

 

Apteczka

 

Zawartość apteczki musi być dostosowana do miejsca, celu wycieczki i rzecz jasna, do ciebie samego. Jeśli chorujesz na coś musisz wziąć leki, które regularnie zażywasz. Musisz pamiętać o tym, by spakować środki odkażające, środki opatrunkowe, przydatne mogą okazać się specjalne plastry do spinania niewielkich ran. Apteczka powinna być też wyposażona w leki przeciwbólowe. Najlepiej zafundować sobie wodoodporną apteczkę, by mieć pewność, że jej zawartość jest bezpieczna i że w razie potrzebny nie wyciągniesz z niej mokrego plastra, który na nic się nie przyda.

 

Sprzęt nawigacyjny

 

Sprzęt nawigacyjny z pewnością jest potrzebny, szczególnie, kiedy pojawi się jakieś realne zagrożenie i zmuszony będziesz wracać do domu. GPS to dobre rozwiązanie, ale musisz wiedzieć, że może okazać się niepomocny i zwyczajnie odmówić posłuszeństwa. Najlepiej wyposażyć się też w busolę. Pamiętaj, że ważna jest możliwość wyznaczenia azymutu. Kompas nie zawsze to zapewni, dlatego lepiej skorzystać z busoli.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *