Strona główna Poradnik podróżnika Amerykańska przygoda – wszystko co musisz wiedzieć o wizach do USA

Amerykańska przygoda – wszystko co musisz wiedzieć o wizach do USA

Amerykańska przygoda – wszystko co musisz wiedzieć o wizach do USA
0
0

Spora część Europejczyków może już polecieć do Stanów Zjednoczonych bez wizy. W całej Unii Europejskiej tylko obywatele Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Cypru, a także Polski marzący o amerykańskiej podróży, nie obejdą się bez wizy. Jest w tym pewna niesprawiedliwość, ale niestety planując wyprawę do Stanów trzeba dostosować się do obowiązującego prawa.

Niektórzy uważają, że zdobycie wizy graniczy z cudem, jednak dziś obalimy ten mit i wyjaśnimy – krok po kroku – na czym dokładnie polega cały proces ubiegania się o dokument, pozwalający dotrzeć do USA. Radzimy i odpowiadamy na często pojawiające się pytania związane z wizą do USA. A na zachętę zapewniamy, że jej uzyskanie wcale nie musi  być koszmarną, ciągnącą się z nieskończoność procedurą.

 

Wiza ogólnie

 

Wiza amerykańska to dokument, wydawany przez Ambasadę lub Konsulat Stanów Zjednoczonych. Nakleja się go na jedną ze stron paszportu. Każdy, kto ubiega się o nią musi wiedzieć, że nie gwarantuje wjazdu na teren USA – oznacza tylko, że podanie wizowe zostało rozpatrzone pozytywnie, a konsul zezwolił na podróżowanie do punktu granicznego i można starać się o zezwolenie na wjazd na terytorium Stanów. To amerykański urzędnik imigracyjny podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy można przekroczyć granicę oraz o tym, jak długo może trwać pobyt.

 

Zestresowanych jednak uspokajamy – sytuacje, kiedy mimo posiadania wizy, podróżny nie zostaje wpuszczony do Stanów nie zdarzają się często, są sporadyczne. Trzeba mieć coś na sumieniu, by urzędnik uznał, że musimy wrócić do kraju.

 

Wiza zostaje przyznana na czas określony. Podobnie, jak zezwolenie na pobyt. Są to jednak dwie odrębne daty. Ważność wizy oznacza okres od daty wydania dokumentu do daty upływu jej ważności. Długość pobytu na terenie USA określa urzędnik w punkcie granicznym na formularzu I-94, który służy rejestracji wjazdu oraz wyjazdu. Przekroczenie tej ostatniej daty spowoduje, że kolejnym razem na teren USA najpewniej nie zostaniesz już wpuszczony, mimo wciąż ważnej wizy.

 

Kategorie wizowe

 

Kategorie wiz zależą od celu podróży. Wizy imigracyjne posiadać musi każdy, kto wyjeżdża do USA na pobyt stały. Wydaje się je w kilku kategoriach – dla najbliższej rodziny obywatela Stanów Zjednoczonych, dla podróżujących w celach zawodowych oraz w formie zielonej karty. Istnieją także specjalne kategorie imigrantów.

 

Natomiast wizy nieimigracyjne przeznaczone są dla tych, którzy na stałe mieszkają poza Stanami Zjednoczonymi, a zamierzają je odwiedzić w celach turystycznych, służbowych, medycznych albo edukacyjnych.

 

Dziś skupiamy się jednak na wizach turystycznych – bo to one są cieszą się największym zainteresowaniem. Konkretnie na wizie B-1/B-2, czyli wizie na pobyt czasowy dla osób, które udają się do USA w celach służbowych (B-1), turystycznych i na leczenie (B-2).

 

Wiza B-1 przeznaczona jest dla wszystkich udających się w podróż, mającą na celu sprawy zawodowo-biznesowe (ale na tym skupiać się dziś nie będziemy). Natomiast wiza B-2 przeznaczona jest dla tych, którzy planują podróż w celu rekreacyjnym, chcą odwiedzić krewnych, znajomych, udać się na leczenie lub wyjazd ma cel usługowy, społeczny i korporacyjny. W praktyce wizy B-1 oraz B-2 bardzo często są łączone i wydawane jako jedna – zwana po prostu wizą B-1/B-2.

 

 

Każdy, kto stara się o wizę B-1/B-2 traktowany jest jako potencjalny imigrant. Dlatego musi udowodnić, że:

  • chce wyjechać do USA na pobyt czasowy, w celu turystycznym, służbowym, czy w celu podjęcia leczenia,
  • zamierza zostać tam tylko przez określony czas,
  • będzie miał pieniądze na pokrycie wydatków w USA,
  • na stałe mieszka poza USA i łączą go z własnym krajem powiązania społeczne, rodzinne i ekonomiczne.

 

Niezbędne dokumenty

 

Ubiegając się o wizę służbową/turystyczną należy posiadać odpowiednie dokumenty:

  • formularz elektronicznego wniosku o wizę DS-160
  • paszport ważny przynajmniej pół roku więcej, niż planowany termin pobytu w USA
  • aktualne (maks. 6 miesięcy) zdjęcie 5×5 cm
  • potwierdzenie umówienia się na rozmowę z konsulem
  • dodatkowo można zabrać ze sobą inne dokumenty, które będą stanowiły potwierdzenie informacji przekazanych urzędnikowi konsularnemu

 

Formularz DS-160

Starając się o wizę amerykańską należy wypełnić formularz – nazywany DS-160. Koniecznie należy go wysłać do ambasady/konsulatu przed rozmową z urzędnikiem – wysyłany jest automatycznie po zatwierdzeniu poprawności wpisanych danych, a wypełnia się go poprzez stronę www. Do umówienia się na spotkanie wymagany jest numer kodu kreskowego, który znajduje się na stronie potwierdzającej złożenie tego formularza. DS-160 trzeba wypełnić online, formularz wypełniony na maszynie, czy też odręcznie nie będzie przyjmowany. Uwaga! Podanie informacji niezgodnych z prawdą, może spowodować zakaz wjazdu na teren USA.

 

Kilka praktycznych wskazówek:

  • pierwsze, co musisz zrobić, to wybrać Ambasadę lub Konsulat, w którym złożone zostaną dokumenty – tam też udasz się na rozmowę
  • odpowiedzi wpisuj po angielsku, bez polskich znaków, tylko swoje imię i nazwisko należy podać korzystając z naszego alfabetu
  • jeśli podczas wypełniania formularza nastąpi dłuższa niż 20 minutowa przerwa, sesja wygaśnie i trzeba będzie zacząć od nowa, dlatego warto zapisać formularz w pliku na swoim komputerze lub zanotować identyfikator formularza
  • po uzupełnieniu wszystkich informacji wygenerowana zostanie strona potwierdzająca z kodem. Jest ona niezbędna podczas umawiania się na spotkanie z urzędnikiem oraz podczas samej rozmowy
  • po wydrukowaniu strony z potwierdzeniem, należy w przeglądarce internetowej nacisnąć przycisk „back” i wysłać do na swój e-mail z kopią formularza. W wiadomości tej znajdzie się plik w formacie PDF, do wydrukowania w programie Adobe Acrobat,
  • we wniosku pojawiają się pytania o wcześniejsze wyjazdy za granicę wraz z ich datami – zwykle nie pamięta się ich dokładnie, dlatego wynotuj sobie te, które pamiętasz (wliczając wyjazdy wakacyjne) z przybliżonym rokiem, żeby nie tracić sesji podczas wypełniania online.

 

Opłata

 

Przed złożeniem wniosku o wizę należy wnieść bezzwrotną (nie zostanie zwrócona bez względu na to, czy wizę otrzymasz oraz na to, czy stawisz się na spotkaniu) opłatę w wysokości 160 USD. Po wniesieniu opłaty otrzymuje się potwierdzenie zapłaty, które zachowuje ważność przez rok i umożliwia umówienie się na rozmowę z urzędnikiem w ambasadzie, czy konsulacie USA. W przypadku, kiedy w ciągu roku od wniesienia opłaty nie umówisz się na rozmowę, potwierdzenie przestanie być ważne. Konieczne jest wtedy ponowne dokonanie  opłaty i rozpoczęcie procedury od nowa.

 

Wizyta w ambasadzie/konsulacie

 

Aby umówić się na rozmowę z pracownikiem konsularnym, trzeba podać numer paszportu, numer potwierdzenia opłaty za rozpatrzenie wniosku oraz numer kodu kreskowego, znajdującego się na stronie potwierdzającej złożenie formularza. Na spotkanie umawiasz się za pośrednictwem strony internetowej Ambasady USA.

 

Do ambasady, czy też konsulatu udajesz się w wyznaczonym dniu i o określonej godzinie. Koniecznie zabierz ze sobą wydruk potwierdzenia, wydruk potwierdzający złożenie formularza, zdjęcie oraz aktualny i poprzednie paszporty. Możesz przynieść dodatkowe dokumenty, które mogą dostarczyć informacji np. na temat celu twojej podróży, albo dokumentujące twój związek z Polską. Urzędnicy mogą się z nimi zapoznać, jeśli uznają to za konieczne – choć oczywiście nie mają takiego obowiązku. W pewnych sytuacjach takie dokumenty mogą być niezbędne, np. jeśli kiedykolwiek pobyt w Stanach był przedłużony lub jeśli osoba starająca się o wizę była wcześniej aresztowana lub skazana – wtedy musi przedstawić decyzję prokuratury, czy wyrok sądu.

 

Wszystkie okazywane dokumenty powinny być przetłumaczone na język angielski, w przeciwnym razie nikt nie będzie dochodził, co jest w nich napisane. Jeśli  natomiast okaże się, że informacje w nich zawarte są fałszywe, może to skutkować stałym zakazem wydania wizy.

 

Środki ostrożności

 

Każdy musi przejść kontrolę bezpieczeństwa przed wejściem do ambasady, czy konsulatu. Nie należy zabierać ze sobą m.in. plecaków, walizek, dużych toreb i teczek, które są większe niż format A4, urządzeń elektronicznych lub na baterie, jedzenia, napojów, zapałek, zapalniczek, ostrych przedmiotów. Telefony komórkowe trzeba zostawić u pracownika ochrony. Warto wiedzieć, że ani ambasada, ani konsulat nie posiadają pomieszczeń, w których można zostawić zabronione przedmioty. Im mniej ich zabierzesz, tym lepiej i łatwiej.

 

Kolejny etap to złożenie odcisków palców – zostają zeskanowane elektronicznie.

 

Rozmowa z konsulem – czyli jak połknąć żabę

 

Chyba wszyscy odbierają rozmowę z konsulem, jako wyjątkowo stresującą. Rzeczywiście, jeśli bardzo zależy ci na podróży do Stanów, ma ona duże znaczenie, chcesz więc jak najlepiej wypaść. Nie pomaga także z pewnością cała otoczka kontroli, tłumaczenia się i sprawdzania czy aby nie kłamiesz. Procedura może więc budzić grozę.

 

Jednak najlepszym, co możesz zrobić, to pozbyć się strachu i uświadomić sobie, że urzędnikowi nie zależy na tym, by nie wydać ci wizy. Nie jest to przesłuchanie, a jedynie rozmowa, zwykle (wbrew pozorom) raczej w miłej atmosferze. Zachowuj się naturalnie, a na pytania odpowiadaj konkretnie. Konsul może zapytać o cel podróży, wysokość zarobków, długość planowanego pobytu, wcześniejsze podróże. Przeważnie jest to kilka bardzo prostych pytań. Rozmawiać możesz w języku polskim lub po angielsku. Najważniejsze jest to, byś przekonał rozmówcę, że wiza potrzebna jest ci wyłącznie w celu turystycznym i nie zamierzasz zostać w USA na stałe.

 

Jeśli chodzi o strój pamiętaj, że samo założenie eleganckiego ubrania nie załatwia sprawy. Garnitur i krawat to wcale nie są elementy obowiązkowe. Ubiór powinien być po prostu schludny. Jeśli nie nosisz na co dzień stroju formalnego, będziesz się w nim niepewnie czuł. Pojawi się niepotrzebne zdenerwowanie, które z pewnością nie pomoże w rozmowie.

 

Rozmowa z konsulem to ostatni punkt procesu wizowego. Decyzję o przyznaniu wizy lub odmowie usłyszysz jeszcze podczas spotkania. Jeśli będzie ona pozytywna, pozostaje ci czekać na wizę. Dokument wraz z paszportem (który zostawiasz na miejscu) zostanie odesłany na twój adres domowy kurierem. Możesz go też odebrać osobiście.

 

Czy dzieci potrzebują wizy do USA?

 

Każdy obywatel naszego kraju, który zamierza wyjechać do USA, musi posiadać wizę amerykańską. Natomiast dzieci do 14 roku życia nie są objęte obowiązkiem skanowania odcisków palców, nie są też zobowiązane stawiać się na rozmowę z pracownikiem konsularnym. W przypadku, kiedy nie ma konieczności przeprowadzenia rozmowy, należy uregulować opłatę za rozpatrzenie wniosku o wizę, wypełnić formularz DS-160, umówić się na spotkanie za pomocą strony internetowej (podając numer paszportu, numer potwierdzenia opłaty i kod kreskowy ze strony). Trzeba dostarczyć do biura firmy kurierskiej TNT dokumenty: wydruk potwierdzenia, że dziecko kwalifikuje się do ubiegania o wizę bez rozmowy z konsulem, formularz dostarczenia dokumentów wypełniony ręcznie, wydruk strony, która potwierdza złożenie wniosku DS-160, zdjęcie, jeśli nie wgrano go do DS-160, aktualny paszport i jeśli są, to także poprzednie paszporty.

 

Do dokumentów dziecka należy dołączyć kopię wizy jego rodzica lub obojga rodziców (jeśli posiadają taki dokument), a w podaniu trzeba zaznaczyć, czy będzie ono podróżowało z jednym z nich, czy też z obojgiem. W przypadku, kiedy dziecko wyjeżdża bez rodziców, należy załączyć list wyjaśniający, dlaczego zaistniała taka sytuacja, kogo odwiedzi ono w USA itd. Jeśli nazwiska rodzica i dziecka są różne, koniecznie należy dołączyć odpis aktu urodzenia, albo postanowienie sądu o adopcji.

 

Firma kurierska TNT bezpłatnie dostarczy dokumenty do ambasady lub konsulatu, a po rozpatrzeniu wniosku, urząd zwróci paszporty i inne dokumenty do TNT. Proces wizowy może wynosić ok. 10 dni roboczych.

 

A jak podróżuje dziecko?

 

Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych, z uwagi na rosnącą liczbę uprowadzeń, rekomenduje, aby w sytuacji, kiedy dziecko podróżuje z jednym rodzicem/opiekunem, osoba podróżująca z nim miała pisemną zgodę drugiego rodzica na jego zagraniczny wyjazd. Pismo powinno być sporządzone w języku angielskim, potwierdzone notarialnie, musi zawierać stwierdzenie „Potwierdzam, że moja żona/mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę”.

 

Choć wygląda to mocno formalnie, może ci wiele ułatwić i pozwolić na bezproblemowy wjazd na teren USA.

 

Odmowa wydania wizy – czy to wszystko przekreśla?

 

Odmowa wydania wizy, to coś, czego obawia się większość osób planujących podróż do USA. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest ona ostateczna, a urzędnik może ponownie rozpatrzyć sprawę. Otrzymując odmowę, otrzymujesz przeważnie także uzasadnienie decyzji. Powody mogą być różne – naruszenie prawa imigracyjnego, wcześniejsze przedłużenie pobytu w Stanach, najczęstszą przyczynę odmowy stanowi jednak paragraf 214 (b). Zgodnie z nim, odmowa wydania wizy nie wynikała z tego, że nie potrafiłeś przekonać konsula do celu swojej wizyty w Stanach, ale dlatego, że nie udowodniłeś więzi z ojczystym krajem i konsul uznał, że być może zechcesz nielegalnie zostać w Stanach.

 

W takiej sytuacji – o ile chcesz się odwołać – pomocny może być list od rezydenta USA lub obywatela tego kraju z prośbą o ponowne rozpatrzenie twojego wniosku o wizę. List powinien wyjaśniać cel podróży i podkreślać, że pobyt ma być tymczasowy. Możesz też spróbować przedstawić dodatkowe dokumenty, które stanowią dowody w sprawie i mogą przekonać konsula o twoich zamiarach, a których z jakiś powodów nie dostarczyłeś za pierwszym razem.

 

Jeśli nie otrzymałeś wizy, ponieważ twój wniosek odrzucono na podstawie paragrafu 214 (b) możesz ponownie starać się o wizę, kiedy twoja sytuacja się zmieni, np. gdy dostaniesz dobrą pracę, założysz rodzinę, czy kupisz dom. To zdecydowanie sytuacje, które sprawiają, że więzi z ojczyzną są silniejsze i wyraźnie przedstawiają powody do powrotu.

 

Na forach z poradami pojawiają się pytania, czy w przypadku odmowy przyznania wizy można zgłosić się po pomoc do jednego z polityków, np. kongresmana w USA. Niestety, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, ponieważ politycy mają za zadanie obronę interesów mieszkańców USA, a nie obywateli krajów, którzy zamierzają przyjechać. Poza tym, informacje zawarte w podaniach są poufne i osoby postronne nie mogą mieć do nich dostępu.

 

Co to jest loteria wizowa?

 

Pewnie słyszałeś o loterii wizowej? Warto o niej napisać kilka słów, przy okazji wiz turystycznych. Może okaże się, że po powrocie z podróży do USA uznasz, że kraj jest fascynujący, że nie ma lepszego miejsca na świecie i zechcesz tam ponownie wyjechać, tym razem na stałe?

 

W ramach programu, co roku losowane są osoby, które mogą ubiegać się o wizę imigracyjną wraz z najbliższą rodziną – małżonkami i dziećmi, które nie ukończyły 21 lat. Loteria jest świetnym sposobem na zdobycie zielonej karty, która pozwala na legalny pobyt oraz pracę w USA. Informacje na temat loterii można uzyskać w ambasadzie. Aby wziąć w niej udział, trzeba spełniać odpowiednie kryteria, np. pochodzić z kraju, który został wymieniony na liście krajów kwalifikujących się do loterii.

 

Nawet jeśli zostałeś wylosowany, nie jest to żadną gwarancją otrzymania wizy, oznacza tylko tyle, że jesteś osobą uprawnioną do udziału w dalszym procesie. Wylosowani wypełniają wymagane formularze i umawiają się na spotkanie z konsulem. Przed spotkaniem należy wnieść opłatę za rozpatrzenie wniosku. Opłaty są bezzwrotne.

 

Zakup biletów lotniczych, a wiza

 

Generalnie, jeśli nie chcesz tracić i ryzykować, nie kupuj biletów lotniczych do USA, jeśli nie masz jeszcze wizy. Postaraj się o nią z takim wyprzedzeniem, żeby wciąż móc kupić bilety lotnicze w atrakcyjnej cenie.

 

Choć oferty przewoźników bywają kuszące, pamiętaj że kupując bilety w ciemno, ponosisz ryzyko (zwłaszcza jeśli rezerwujesz bilet w taryfie bezzwrotnej). W większości przypadków odmowa przyznania wizy nie jest kryterium upoważniającym do zwrotu.

 

Chyba, że polityka linii przewiduje inaczej – niektóre linie mają zapis w taryfie, mówiący o tym, iż udokumentowana (potwierdzona pisemnie przez konsulat) odmowa uzyskania wizy, kwalifikuje cię do uzyskania zwrotu poniesionych u przewoźnika kosztów. Taką opcję oferują np. linie SWISS, Air Berlin, Air Canada, SAS, Lufthansa i LOT. Wiele jednak zależy od wybranej trasy i taryfy, koniecznie więc dowiedz się u źródła przed dokonaniem zakupu biletów, czy wybrany przewoźnik oferuje zwrot za bilet w przypadku, gdy nie otrzymasz wizy.

 

Wizowe know-how, czyli TOP 10 najczęstszych pytań o wizy do USA

 

Jakie pytania zawarte są we wniosku o wizę?

 

Bez trudu możesz sprawdzić to online. Poza pytaniami o dane osobowe, we wniosku padają pytania m.in. o cel wyjazdu, należy podać miejsce, w którym się zatrzymasz (adres, telefon – dotyczy to także hoteli i moteli), napisać, czy zatrzymujesz się w hotelu, u rodziny, czy znajomych, pojawiają się pytania o to z kim jedziesz, czy to wyjazd służbowy, prywatny, czy może zorganizowana wycieczka, czy osoba, z którą jedziesz ma już wizę, jest pytanie o to, czy pracujesz, jakie jest źródło twojego dochodu w Polsce, o to czym się zajmujesz, czy byłeś skazany, gdzie wyjeżdżałeś za granicę itd. Koniecznie odpowiadaj szczerze, nic nie ukrywaj – i tak wszystko wyjdzie na jaw.

 

Jak długo musi być ważny paszport, by starać się o wizę?

 

Starając się o wizę musisz posiadać ważny paszport. Ubiegając się o pozwolenie na wjazd do Stanów należy dysponować paszportem, który ważny jest co najmniej pół roku ponad planowany pobyt.

 

Co zrobić, kiedy paszport stracił ważność, a wiza nadal jest ważna?

 

Jeżeli twój paszport stracił ważność, ale wiza nadal jest ważna, możesz podróżować do USA z dwoma paszportami – starym oraz nowym. Oczywiście, jeśli cel podroży odpowiada kategorii wizy i w obu paszportach dane osobowe są takie same – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zmiana nazwiska nastąpiła w wyniku ślubu. Wtedy należy zabrać w podróż akt małżeństwa przetłumaczony na angielski.

 

Jak mogę sprawdzić status wniosku wizowego?

 

Jeżeli ubiegasz się o wizę nieimigracyjną, możesz sprawdzić status swojego wniosku wizowego DS-160 online, przez podanie lokalizacji Konsulatu, w którym odbędziesz rozmowę z konsulem i kodu kreskowego.

 

Mam wizę, która niedługo straci ważność, czy mogę ją odnowić?

 

Nie istnieje coś takiego jak „odnowienie wizy”. Za każdym razem staranie się o wizę stanowi nowy proces – nawet jeżeli miałeś ją już wcześniej. Choć w praktyce, posiadanie wizy, dotrzymanie terminu wyjazdu i brak poważnych zmian w statusie życiowym (brak utraty pracy, etc.) ułatwia proces przyznania wizy – z wejścia jesteś nieco bardziej wiarygodny.

 

Czy muszę mieć konto w banku internetowym by dokonać płatności za rozpatrzenie wniosku wizowego?

 

Nie musisz mieć konta w banku internetowym, by uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku. Ktoś może to zrobić w twoim imieniu, pamiętaj tylko, by wydrukować potwierdzenie dokonania płatności.

 

Z jak dużym wyprzedzeniem przed podróżą najlepiej wyrobić wizę?

 

Na wyrobienie wizy najlepiej dać sobie ok. 3-4 miesiące. Tyle czasu wystarczy, by mieć możliwość kupna biletów lotniczych w dobrych cenach, czy skorzystania z promocji.

 

Skoro jednocześnie uczę się i pracuję, którą opcję zaznaczyć we wniosku?

 

W sytuacji, kiedy uczysz się i pracujesz, najlepiej w polu adresu i miejsca pracy lub szkoły wpisać informacje związane z zatrudnieniem, a w polach dotyczących zajęcia, wpisać, że jest się studentem i dodać nazwę uczelni. Warto rozmawiając z konsulem wspomnieć o tym, że studiujesz i jednocześnie pracujesz.

 

Posiadam nowy paszport – co mam zaznaczyć w polu „numer inwentaryzacyjny paszportu”?

 

W nowych paszportach nie istnieje coś takiego jak numer książeczki paszportowej. W polu „numer inwentaryzacyjny paszportu” zaznacz „nie”.

 

Czy ktoś może w moim imieniu odebrać mój paszport z wizą?

 

Oczywiście. Z punktu odbioru dokumentów, czy też od kuriera twój paszport wraz z wizą może odebrać wyznaczona przez ciebie osoba. Musi jednak posiadać oryginał dokumentu tożsamości ze zdjęciem, ksero dokumentu tożsamości ze zdjęciem właściciela paszportu, upoważnienie podpisane przez właściciela, które uprawnia konkretną osobą do odbioru dokumentów – w upoważnieniu trzeba wpisać imię i nazwisko osoby, którą upoważniasz do odbioru dokumentów oraz swoje dane.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *