Strona główna Poradnik podróżnika Jak fotografować architekturę?

Jak fotografować architekturę?

Jak fotografować architekturę?
0
0

Wydawałoby się, że fotografowanie statycznych budynków to nic trudnego. Rzeczywiście, wykonanie zdjęcia wcale nie jest takie trudne, ale efekty nie zawsze są też zadowalające. Jeżeli chcesz, aby w twoim albumie znajdowały się wyłącznie piękne zdjęcia otaczającej cię architektury, wtedy sprawdź nasz poradnik – z niego dowiesz się, jak je wykonać, by wyglądały zachwycająco!

Architektura może wprawić w zachwycenie – zarówno ta sprzed wieków, jak i nowoczesna. To ona jest jednym ze znaków naszej cywilizacji, dlatego też tak wielu chce uchwycić ją na fotografiach. By jednak wykonać naprawdę dobre zdjęcia, potrzebny będzie na początek odpowiedni aparat – taki, na którym można dokonać manualnego określenia parametrów i stosować w nim wymienne obiektywy. Sam wysokiej jakości sprzęt to jednak nie wszystko, chociaż stanowi on w tym przypadku podstawę – równie ważne są umiejętności oraz wiedza fotografa, dlatego też poniżej prezentujemy cenne wskazówki, które pomogą ci nadać swoim zdjęciom wyjątkowy wygląd.

1. Odpowiednie oświetlenie

Interesujące wrażenie architektury w dużej mierze zależy od jej oświetlenia w ciągu dnia i nocy. Każda pora może wydobyć z niej nowe widowiskowe impresje, dlatego też warto wykorzystać światło jako swojego sprzymierzeńca przy fotografowaniu różnych budynków oraz innych obiektów.
Najlepsze efekty można zauważyć przede wszystkim wczesnym rankiem lub też późnym popołudniem, gdy kąt padania promieni słonecznych jest najbardziej atrakcyjny. Takie boczne oświetlenie wywołuje interesujące cienie, które dodatkowo podkreślają budowlę oraz jej pobliże, na przykład drzewa i ich cienie, dlatego zdjęcie może być jeszcze bardziej bogate. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że oświetlenie tylne może zmniejszyć możliwości, chyba że chodzi o zdjęcia sylwetkowe. Wtedy, gdy zdjęcia wykonuje się z bliska, można także zrekompensować cienie lampą błyskową.

Ciekawym pomysłem są także zdjęcia o zmierzchu lub nocą, najlepiej w momencie, kiedy słońce dopiero zachodzi, a niebo nabiera granatowej barwy. Wtedy można zaakcentować też światło dochodzące z wnętrza pomieszczeń danego budynku, co także pozwala na uzyskanie charakterystycznych ujęć.

2. Dobór obiektywu

Szeroka gama dobrej jakości obiektywów znacznie powiększa możliwości, ponieważ daje większą wszechstronność fotografowi. W sprzedaży dostępne są obecnie rożnego rodzaju obiektywy – od ultra-szerokokątnych 7 mm po super-tele, czyli ogniskową 300 mm, co jest odpowiednikiem zakresu 14-600 mm dla systemów małoobrazkowych. To powoduje, że można dostosować obiektyw zależnie od planowanej sceny do udokumentowania – może być to zarówno rozległy obszar danego obiektu, jak i także jego detale fotografowane z niewielkiej odległości.
Przykładowo ultra-szerokokątny obiektyw 7-14 mm 1:4.0 najlepiej będzie nadawał się podczas fotografowania z bliska w pomieszczeniach, ale wtedy, gdy chodzi o uchwycenie większej przestrzeni, wtedy warto zdecydować się na obiektyw 50-200 mm 1:2.8-3.5, który jest bardziej elastyczny przy zdjęciach bardzo odległych obiektów. Obiekty typu 11-22 mm 1:2.8-3.5 będzie z kolei doskonale nadawał się do fotografowania dużych zabudowań. Natomiast uniwersalnym rozwiązaniem będzie obiektyw typu 12-60 mm 1:2.8-4.0. Interesujące rezultaty można także osiągnąć przy stosowaniu obiektywów typu „rybie oko”, które dają innego typu perspektywę, która jest bardziej zaokrąglona po bokach, „beczkowata”, ale przy tym także można objąć fotografią większą scenę.

3. Głębia ostrości

Ustawienie niewielkiej głębi ostrości powoduje, że odbiorca może skupić wzrok na danej partii kompozycji. To pożądany efekt w przypadku fotografii portretowej, natomiast nie nadaje się tak dobrze do fotografowania architektury, przykładowo w sytuacji, gdy chce się zaakcentować tylko jedną z cech danego obiektu.
Wobec tego przy fotografii architektury najlepiej sprawdza się ustawienie jak największej głębi ostrości. Aby to osiągnąć, należy przymknąć przysłonę, czyli wybrać taką, która ma większą wartość liczby f. Można zrobić to manualnie na swoim aparacie fotograficznym lub skorzystać z opcji wyrobu priorytetu przysłony. W lustrzankach, które posiadają technologię Live View, można dobrać funkcję podglądu głębi ostrości, co widoczne jest na ekranie LCD aparatu, nie tylko na jego celowniku. W ten sposób fotografowanie jest wygodniejsze i można skomponować interesujące ujęcia znacznie łatwiej.

4. Kadrowanie i punkt widzenia

Najczęściej przy fotografii architektury celem jest oddanie jak najbardziej realistycznego wyglądu budynków. Często wtedy fotografujący ma do czynienia z tak zwanym efektem „zbiegania się pionowych linii”, co jest szczególnie dostrzegalne w przypadku wysokich zabudowań. Gdy perspektywa jest szeroka na jednym końcu zdjęcia, a potem zbiega się przy drugim, wtedy daje to efekt nieproporcjonalnych obiektów z tej właśnie strony – można jednak temu zapobiegać.

W tym celu należy odsunąć się maksymalnie od fotografowanego obiektu, a także, jeśli jest to możliwe, znaleźć się w punkcie, który będzie położony mniej więcej na połowie wysokości danego obiektu. Oczywiście, jeżeli nie jest to możliwe, wtedy można także skorzystać z programów do obróbki graficznej fotografii, aby skorygować zbiegające się linie budynków.

Ważne jest także trzymanie aparatu, ponieważ wtedy, gdy będzie on nawet minimalnie przekrzywiony, nachylenie to będzie bardzo widoczne na gotowym zdjęciu. Dlatego przy kadrowaniu powinno się zwrócić szczególną uwagę na to, aby aparat trzymany był prosto. W tym celu wykorzystać można statyw lub innego rodzaju postawę, która będzie równa. W przypadku aparatów posiadających funkcję Live View, można mieć stał podgląd kadru na ekranie LCD sprzętu. To powoduje, że fotograf może skoncentrować się na tych elementach kompozycji, które chce ująć na fotografii. Na ekranie widać wtedy linie siatki, które pomogą w ustawieniu aparatu prosto.

5. O czym jeszcze pamiętać?

Warto też wspomnieć o tym, że obiekty architektoniczne wglądają efektownie w towarzystwie, na przykład samochodów, ludzi, drzew czy ławek. Wtedy zdjęcie będzie mogło być bardziej żywe i oryginalne, a nawet nieoczekiwane, gdy uda się udokumentować jakąś ciekawą sytuację.

Fotograf powinien także korzystać z chodników i wąskich dróg, które są odpowiednio wąskie i w ten sposób mogą prowadzić do celu oko odbiorcy. Dodatkowo także warto wykorzystać naturalne łuki obiektów, z których można stworzyć ładne ramki dla ujęcia.

Można również korzystać ze zdjęć panoramicznych, które pozwalają na uchwycenie ciekawych scenerii. W tym celu potrzebny będzie statyw oraz odpowiednio wykonane w cyklu zdjęcia, które następnie można złożyć w programie graficznym. Należy przy tym uważać na poruszające się obiekty.

Jeżeli wobec tego chcesz uzyskać efektowne zdjęcia obiektów architektonicznych, pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą odpowiedni aparat, a także ustawić jego odpowiednie parametry zależnie od oczekiwanego efektu – gdy chcesz zrobić zdjęcia z bliska czy też z daleka. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże ci w przygotowaniu artystycznych fotografii!

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *