Strona główna Poradnik podróżnika Jak umiejętnie spakować bagaż podręczny?

Jak umiejętnie spakować bagaż podręczny?

Jak umiejętnie spakować bagaż podręczny?
0
0

Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym pozwala oszczędzić pieniądze, a poza tym jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Niektórych jednak przerasta zadanie spakowania tak małej walizki :). Jeśli należysz do tej grupy, ten poradnik jest dla ciebie.

Wymiary bagażu

Każdy przewoźnik określa dokładny rozmiar i wagę bagażu podręcznego. Zwykle walizka musi się zmieścić w wymiarach 55x40x20cm i wadze 8kg. Trzeba pamiętać, że tanie linie przeważnie nie przewidują bagażu podręcznego dla niemowląt i wszelkie niezbędne akcesoria przeznaczone dla nich muszą zostać spakowane do walizki rodziców, którym nie przysługuje z tego tytułu większy limit bagażu. Na stronach internetowych poszczególnych przewoźników znajdziesz informacje na temat wymiarów bagażu.

Niektóre linie pozwalają swym pasażerom na przewóz jednego dodatkowego przedmiotu, np. torby z laptopem, torebki damskiej, aparatu fotograficznego, konsoli przenośnej, telefonu, odtwarzacza muzycznego, płaszcza, parasola, czy też materiałów do czytania. Traktuje się je wtedy jako bezpłatny, dodatkowy bagaż podręczny. Tutaj ważna uwaga – jeżeli chodzi o tanich przewoźników, zwykle zabraniają oni zabierania do samolotu dodatkowych akcesoriów, dlatego muszą one być spakowane do jednego bagażu podręcznego – dotyczy to każdej, nawet najmniejszej torebeczki.

Jak się spakować?

Ubrania

Kieruj się zasadą, że w podróż należy zabrać wyłącznie niezbędne rzeczy. Nie pakuj połowy szafy. Weź pod uwagę porę roku i panujące w docelowym miejscu warunki pogodowe. Jeżeli musisz zabrać cieplejszą odzież, to w miarę możliwości załóż ją na siebie. Gruba bluza, czy kurtka zajmą pół walizki, więc lepiej zarzucić je na ramiona. Aby spakowane ubrania zajmowały jak najmniej miejsca i nie pogniotły się, najlepiej je zrolować. To bardzo dobry sposób. Trzeba postarać się wykorzystać każdą, najmniejszą wolną przestrzeń, np. do butów możemy włożyć skarpetki.

Kosmetyki

Do podróżnej kosmetyczki zapakuj mini wersje szamponów, żeli pod prysznic, pasty do zębów i innych niezbędnych produktów. Możesz też kupić specjalne buteleczki o pojemności 100 ml i uzupełnić je kosmetykami, które masz w zapasie w domu. Pamiętaj, że na lotnisku, płyny powyżej 100 ml zostaną ci zabrane. Nawet jeśli będą to niezwykle drogie perfumy, czy kremy. Wszystkie kosmetyki trzeba zapakować do jednej, przezroczystej i zamykanej torebki. Upewnij się, co możesz otrzymać na miejscu – być może większość potrzebnych ci kosmetyków jest udostępniana przez hotel i w ogóle nie musisz ich pakować.

Leki

Do samolotu bez problemu zabierzesz leki, których używasz. Możesz jednak zostać poproszony o zaświadczenie od lekarza lub też o potwierdzenie autentyczności danego produktu.

Wszystkie rzeczy, które trzeba oddać do kontroli ułóż na wierzchu walizki, a niezbędne dokumenty włóż do zewnętrznej kieszonki.

Czego nie można spakować do bagażu podręcznego?

Jeśli planujesz podróż jedynie z bagażem podręcznym musisz mieć świadomość, że na pokładzie samolotu niektóre rzeczy są zabronione. Wśród nich m.in. sprzęt biwakowy, ostre narzędzia, czy materiały łatwopalne. Gdy podczas kontroli okaże się, że posiadasz coś, co jest niedozwolone zostanie ci to odebrane. Na stronie linii lotniczych znajdziesz szczegółowy wykaz wszystkich rzeczy, których nie można wnieść na pokład samolotu.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *