Strona główna Ciekawe miejsca TOP 10 najciekawszych parków narodowych w Polsce

TOP 10 najciekawszych parków narodowych w Polsce

TOP 10 najciekawszych parków narodowych w Polsce
0
0

 

Czasem nie potrafimy docenić uroków własnego kraju. Uświadamiamy sobie, jak jest piękny, kiedy nagle w prasie lub internecie zobaczymy fotografię jakiegoś zakątka, o którym do tej pory nie mieliśmy pojęcia lub nie braliśmy go pod uwagę planując wakacyjny wyjazd. Sezon urlopowy w toku, może więc warto spędzić nieco czasu w otoczeniu wspaniałej przyrody, wyciszyć się, odpocząć od gwaru miasta. Miejscami, które na pewno zauroczą, są polskie parki narodowe. Mamy ich sporo, bo aż 23, ale prezentujemy listę 10 – naszym zdaniem – najpiękniejszych.

 

  1. Pieniński Park Narodowy

 pieninski

Pieniński Park Narodowy jest bardzo popularny wśród turystów. Nie jesteśmy tym faktem zdziwieni. Możliwość obserwowania szczytów Pienin, zielone łąki, lasy, storczyki, niepowtarzalne krajobrazy, czy spływ Dunajcem – to atrakcje, dla których warto odwiedzić ten park. Trzeba przyznać, że natura miała wyjątkową fantazję tworząc to miejsce.

 

  1. Roztoczański Park Narodowy

roztoczanski

Roztoczański Park Narodowy to idealnie miejsce dla osób, które uwielbiają zieleń. Ponad 95% powierzchni tego parku zajmują pełne ptaków i zwierząt lasy. Można tam pooddychać świeżym powietrzem, zapomnieć o całej rzeczywistości i skupić się tylko na odpoczynku. Jeżeli potrzebujesz takiego relaksu, wybierz się na urlop do województwa lubelskiego, do Zwierzyńca, który stanowi bazę wypadową do parku.

 

  1. Ojcowski Park Narodowy

ojcowski

Największe atuty Ojcowskiego Parku Narodowego stanowią ostańce skalne. To miejsce, w którym jest co zwiedzać. Jaskinia Ciemna, Grota Łokietka, zamek w Pieskowej Skale, czy muzeum, w którym można poznać ciekawe legendy – w parku nie można się nudzić. Do tego odwiedzając to miejsce można spotkać rodzinę bobrów, borsuki, sarny, czy lisy. Być może planujesz wizytę w Krakowie, nie zapomnij wtedy o Ojcowskim Parku Narodowym. Być tak blisko i nie spędzić w nim choć trochę czasu, to błąd.

 

  1. Tatrzański Park Narodowy

tatrzanski

Tatrzański Park Narodowy ochrania teren gór. Godzinami można tam spacerować i podziwiać nie tylko florę, ale też faunę. Koniecznie trzeba odwiedzić Jaskinię Mroźną, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, czy udać się nad Morskie Oko. Nie brakuje tam obiektów sakralnych, pamiątkowych tablic, czy głazów. Wrażenia z wizyty w tym parku, są nie do opisania. Nie trzeba nawet być wielkim miłośnikiem gór, by go docenić.

 

  1. Białowieski Park Narodowy

bialowieski

Białowieski Park Narodowy wpisany jest na listę UNESCO. Dwa najważniejsze jego elementy to ostatni na naszym kontynencie las pierwotny i populacja dziko żyjących żubrów. Park chętnie odwiedzają osoby, które interesują się archeologią. Można się tam przekonać jak żyła neolityczna ludność. Miejsce jest więc wyjątkowe. Co ciekawe, część parku znajduje się w Polsce, a część na terenie Białorusi.

 

  1. Park Narodowy Gór Stołowych

stolowe

Tak samo ciekawym miejscem jest Park Narodowy Gór Stołowych. Znajdziesz w nim takie atrakcje, jak Błędne Skały, skalne miasto, czy Wodospady Pośny. Powinny wybrać się tam osoby, które kochają wspinanie się po skałkach. Na terenie parku są też szlaki rowerowe i piesze. Jeśli cenisz sobie aktywnie spędzony czas, na pewno to miejsce cię nie rozczaruje.

 

  1. Kampinoski Park Narodowy

kampinowski

Kampinoski Park Narodowy zwany Puszczą Kampinoską, to miejsce w którym znajdują się wydmy, lasy sosnowe i bagna. Zamieszkuje je ok. 16 tys. gatunków zwierząt. Możesz mieć pewność, że spacerując tam zobaczysz m.in. łosie, rysie, jelenie, żurawie, czy orlika krzykliwego. Park wpisano na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Teren ma też znaczenie historyczne, toczyły się tam walki niepodległościowe.

 

  1. Wigierski Park Narodowy


wigierski

fot: um.suwalki.pl

Lodowce wykonały sporą pracę, by stworzyć krajobraz Wigierskiego Parku Narodowego. Najciekawszą częścią jest Jezioro Wigry. Miejsce doskonałe dla tych, którzy marzą o odpoczynku nad wodą. Spływy kajakowe, żeglarstwo – takie atrakcje są magnesem na turystów. Jeśli natomiast wolisz poleniuchować i nacieszyć się urokami oazy zieleni, w Wigierskim Parku Narodowym na pewno będziesz miał ku temu okazję.

 

  1. Park Narodowy Bory Tucholskie

bory_tucholskie

Bory Tucholskie to miejsce, które trzeba mieć na uwadze planując urlop. Na terenie tamtejszego parku narodowego znajdziesz wydmy, polodowcowe rynny, bory sosnowe i ponad 20 jezior. W miejscu tym świetnie poczują się miłośnicy sportów wodnych. Na terenie parku mieszkają m.in. bieliki, puchacze i nietoperze. Naukowcy nadal starają się odkryć w pełni zasoby przyrodnicze, prowadzone są badania i obserwacje.

 

  1. Drawieński Park Narodowy

drewinski

W Drawieńskim Parku Narodowym zachwyca nie tylko fauna i flora, ale też zabytki archeologiczne i architektoniczne. Zobaczyć tam można np. Szwedzkie Szańce, czy ruiny zamku w Drawnie. W tamtejszych wodach żyje niemal 40 gatunków ryb. Pod wrażeniem parku będą ci, którzy lubią ciszę, wodę i las.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *