Strona główna Poradnik podróżnika Wypożyczanie samochodu za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć.

Wypożyczanie samochodu za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć.

Wypożyczanie samochodu za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć.
0
0

Przebywając w nieznanym miejscu – podczas urlopu, służbowego wyjazdu – na pewno chciałbyś maksymalnie wykorzystać czas i poznać nowe zakątki, dotrzeć do najciekawszych zabytków i atrakcji. Dlatego świetnym pomysłem jest wypożyczenie samochodu, dzięki któremu poczujesz niezależność. To wygodny środek transportu, pozwalający na pełną mobilność i oszczędność czasu.

Możesz wybrać się do restauracji, czy sklepu oddalonego o kilkanaście kilometrów, odwiedzić niesamowite, schowane przed światem miejsca, robić postoje i odpoczywać kiedy tylko chcesz. Sam decydujesz dotąd i na jak długo pojedziesz. Takiego komfortu nie zapewni ani biuro podróży, ani publiczna komunikacja.

Jeśli planujesz wynajem samochodu, zapraszamy do przeczytania poradnika. Znajdziesz w nim niezbędne informacje na temat wypożyczania samochodu za granicą i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Zanim podejmiesz decyzję

Decydując się na wynajem samochodu, prześledź dostępne atrakcje, sprawdź ukształtowanie terenu w miejscach, do których chcesz się wybrać, upewnij się, że możesz w nie bez problemu dojechać i dowiedz się jak najwięcej o poziomie bezpieczeństwa w kraju po którym będziesz samodzielnie podróżował. Są na świecie niestety miejsca, w których lepiej zdać się na turystykę zorganizowaną.

Ponadto, od twoich planów uzależniony jest także wybór samochodu (wielkość, moc silnika, rodzaj napędu). Zawsze więc rozpoczynaj od sporządzenia ogólnego planu, który pozwoli ci dostrzec szerszą perspektywę i wiedzieć, czego szukasz.
 

Ocena kosztów

Oszacowanie kosztów jest bardzo ważne. Nigdy nie przewidzisz ich co do grosza, ale warto przed wypożyczeniem samochodu poświęcić nieco czasu na „ekonomię”. Do kosztów za wynajem pojazdu trzeba wliczyć dodatkowe ubezpieczenie, cenę paliwa i parkingów. Do tego dochodzą opłaty za autostrady, czy przeprawy promem. Może się okazać, że po dodaniu wszystkiego koszt wzrasta nawet trzykrotnie.

Musisz też wiedzieć, że często wypożyczalnie pobierają kaucję, może to być kwota rzędu 1000zł. Środki te zostają zablokowane na karcie i odblokowane po oddaniu auta w stanie, w jakim go wynająłeś. Trzeba to mieć na uwadze i zadbać o odpowiednią ilość funduszy podczas podróży.

Auto można wypożyczyć już od ok. 25 euro dziennie, jednak ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od sporej ilości czynników, m.in.:

• czasu wynajmu (im dłuższy wynajem, tym korzystniejsza cena)
• rodzaju auta (najdroższe są terenowe i limuzyny, a najtańsze niewielkie auta miejskie)
• od lokalizacji firmy (w portach lotniczych przeważnie jest drożej o ok. 10%, z drugiej strony, wynajęcie samochodu na lotnisku może być tańsze, niż dojazd do wypożyczalni, jeśli placówka nie znajduje się w pobliżu).

Lokalne, niewielkie firmy zwykle oferują lepsze ceny niż te popularne i renomowane. Musisz jednak pamiętać, że mają również wady. Dysponują mniejszą ilością samochodów, nie oferują rezerwacji online przy pomocy systemu automatycznego (można dokonać rezerwacji przez email lub telefon). Mogą być także znacznie mniej wiarygodne.

Jeśli odpowiednio wcześnie zarezerwujesz samochód, to tak, jak w przypadku biletów lotniczych, możesz liczyć na lepsze ceny.
 

Odpowiednia trasa

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z okolicą, którą zamierzasz zwiedzać korzystając z wypożyczonego auta. Dzięki mapom w internecie możesz bez trudu ocenić, jakie odległości będziesz przemierzał i ile kilometrów dziennie pokonasz. Google Earth umożliwia podpatrzenie stanu dróg. Pozwoli ci to ocenić czas przejazdu, a przy okazji odpowiedzieć na pytania, jak długo będzie ci potrzebny samochód, jakie ubezpieczenie warto wykupić i – co ważne – jaki model będzie najodpowiedniejszy w danych warunkach. Warto zerknąć na blogi podróżników i fora internetowe, na których ludzie wymieniają się opiniami.

Weź także pod uwagę korzystanie z map podczas podróżowania – warto ściągnąć mapy na telefon lub inne urządzenie mobilne i korzystać z nich w trybie off-line, to pozwoli ci się doskonale odnaleźć, niwelując jednocześnie koszty transferu internetowego.
 

Wybór firmy

Zacznij od sprawdzenia wszelkich możliwości. Dowiedz się, jakie wypożyczalnie działają w miejscu, które odwiedzisz. W dużych portach lotniczych w Europie lub Ameryce Północnej znajdują się stanowiska takich firm jak np. Hertz, czy Avis. Często współpracują one z przewoźnikami lotniczymi, którzy stałym klientom oferują zniżki.

W internecie funkcjonują różne wyszukiwarki oraz porównywarki cen, które ułatwiają znalezienie dobrej oferty. W wielu znanych miejscowościach turystycznych, na niemal każdej ulicy znajdziesz wypożyczalnie, jednak korzystając z ich usług, bądź bardzo ostrożny, ponieważ warunki, jakie oferują bywają bardzo niekorzystne, a wiele istotnych elementów jest w umowie pomijanych.

Ceny, które pojawiają się we wszelkich porównywarkach, to często tylko koszty samego wypożyczenia samochodu. Musisz się liczyć, że będzie trzeba jeszcze do tej kwoty doliczyć np. wyjazd poza granicę danego kraju, koszt zwrotu auta w innych miejscu, niż to z którego je odebrałeś, albo ubezpieczenie.

Sprawdzając firmy wynajmujące kieruj się ogółem warunków – jeśli wybierzesz wyłącznie pod kątem ceny, może się okazać, że finalnie i tak dopłacisz. A w jeszcze gorszym przypadku – staniesz na środku pustej drogi z przebitą oponą i nikt nie przyjedzie ci pomóc.
 

Wybór samochodu

Wybór auta to kolejna bardzo ważna kwestia. Musisz przeanalizować różne czynniki, przede wszystkim to, po jakim terenie będziesz jeździł. Do jazdy typowo miejskiej nie potrzebujesz samochodu terenowego, ale kiedy wybierasz się na tereny górzyste, samochód musi być dostosowany do podroży. Z kolei, w gorącym, upalnym miejscu, niekoniecznie przyjemna będzie podróż kabrioletem z odkrytym dachem. Do przemierzania miast wystarczy nie zużywające dużo paliwa, ekonomiczne auto. Weź także pod uwagę liczbę osób, która się w nim znajdzie. Chcesz przecież podziwiać widoki, cieszyć oczy nowymi zakamarkami, a nie skupiać się na tym, że jest niewygodnie i marzyć o tym, by wysiąść z samochodu.

Najważniejsze kryteria, które powinieneś rozważyć:

• moc silnika
• rodzaj napędu
• liczba miejsc w samochodzie
• dostosowanie do warunków atmosferycznych i ukształtowania terenu
 

Rezerwacja i formy płatności

Wiele wypożyczalni oferuje rezerwację auta przez internet. Na stronie firmy określasz dokładną datę oraz godzinę odbioru samochodu, a także termin jego oddania. Wybierasz model pojazdu i wszelkie usługi dodatkowe. Często niewielkich wypożyczalni nie najdziesz w internecie. Natomiast informacje o nich zamieszczone są np. w przewodnikach turystycznych.

Spore firmy przeważnie wymagają posiadania karty kredytowej, już na etapie rezerwowania samochodu. Karta gwarantuje wypożyczalni, że w przypadku nie odebrania auta, czy jego uszkodzenia może pobrać opłatę. Ważna uwaga – karta kredytowa powinna być wystawiona na kierowcę i musi mieć odpowiednie zabezpieczenie środków, by firma mogła zablokować kaucję, zwracaną dopiero po oddaniu samochodu.

Część wypożyczalni umożliwia dokonanie płatności za wynajem samochodu przelewem bankowym z góry. Trzeba wtedy podpisać zobowiązanie do uregulowania dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić podczas używania auta. Niewielkie firmy w wakacyjnych miejscowościach przyjmują także karty debetowe oraz gotówkę.

Pamiętaj o tym, że w niektórych wypożyczalniach część kosztów pobierana jest z dołu, po oddaniu auta. Jeśli np. podróżowałeś po autostradach, a wypożyczający korzysta z systemu nadanych chipów, trasę którą przejechałeś, korzystając z ich urządzenia, rozliczają po otrzymaniu odpowiednich wyciągów – wówczas kwotą za przejazdy przez bramki na autostradach obciążą cię dopiero po twoim powrocie do domu.
 

Niezbędne dokumenty

Od osoby, która chce wynająć samochód wymagane jest: ważne przez co najmniej rok prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, potwierdzenie rezerwacji i karta kredytowa (to ostatnie nie zawsze). Czasem wypożyczalnie wymagają okazania dwóch kart, kiedy klient chce wynająć auto wyższej klasy, wtedy brany jest też pod uwagę wiek kierowcy.

Na terenie państw Unii Europejskiej wystarczy polskie prawo jazdy jednak w innych krajach, wymagane będzie międzynarodowe prawo jazdy. Przed podróżą dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się udajesz.
 

Umowa

Umowę najmu samochodu należy przed podpisaniem bardzo dokładnie przeczytać, szczególnie jeśli korzystasz z małych, lokalnych firm.

Zwróć uwagę przede wszystkim na to:

• jakie obowiązują formy płatności za paliwo
• czy wyznaczono dzienny limit kilometrów
• czy i jakie ubezpieczenie wliczone zostało w cenę
• jakie są warunki zwrotu auta – godziny pracy firmy wynajmującej oraz to, czy można oddać pojazd w innym punkcie
• czy ktoś inny poza tobą będzie mógł prowadzić samochód
• co w sytuacji złapania na drodze gumy, pękniętej szyby – czyli sytuacji, które uniemożliwią ci dalszą podróż – jakie procedury przewiduje wówczas wynajmujący

Wypożyczalnie w cenę wynajmu wliczają podstawowe ubezpieczenia CDW – ubezpieczenie od uszkodzenia i TP – ubezpieczenie od kradzieży, które zmniejszają odpowiedzialność, ale do określonej kwoty, uzależnionej od typu samochodu i państwa, w którym się znajdujesz.

Do wyboru są takie pakiety ubezpieczeniowe jak:

• PAI – ubezpieczenie dla wszystkich podróżujących samochodem od skutków wypadku (do określonego limitu)
• Super PAI – dodatkowe ubezpieczenie do kwoty wyższej niż PAI
• WUG – ubezpieczanie na szyby, koła i podwozie (często wliczone w cenę)
• Super TPW – znosi lub zmniejsza udział własny w przypadku kradzieży całego pojazdu, albo tylko jego części

Czasem bank, którego jesteś stałym klientem może zaoferować ci korzystniejszą ofertę ubezpieczeniową, niż wypożyczalnia, dlatego warto spytać w oddziale placówki, jakie możliwości proponują.
 

Odbiór i oddanie samochodu

Podczas odbioru auta przy wcześniejszej rezerwacji, musisz mieć ze sobą jej potwierdzenie. Okazujesz dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, następnie podpisujesz umowę, otrzymujesz dokumenty i kluczyki.

Zanim jednak wyruszysz w drogę, upewnij się, że stan licznika jest taki sam jak wskazany na umowie, obejrzyj pojazd, jeśli okaże się, że ma jakieś widoczne uszkodzenia spójrz, czy na umowie jest na ten temat adnotacja. Sprawdź czy zgadza się termin najmu, czy w aucie jest wszystko to, co powinno, np. apteczka, przekonaj się, że wszystko działa. Zwróć uwagę na ilość paliwa oraz na stan opon.

Podczas odbioru samochodu dostaniesz numer telefonu alarmowego. Należy pod niego dzwonić w sytuacjach takich jak awaria, czy wypadek.

Auto możesz też odebrać np. w hotelu, w którym się zatrzymałeś. To dość wygodne rozwiązanie, a koszt takiej usługi jest bezpłatny lub wynosi do kilkunastu euro. Czasem istnieje także możliwość odbioru samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni.

Oddając auto musisz pamiętać o tym, by zrobić to najpóźniej do godziny, o której je wynająłeś. W innym przypadku będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty, zapłacisz za kolejny dzień wynajmu. Bywa, że wypożyczalnia umożliwia klientom zwrot samochodu w innym mieście/kraju, w którym oczywiście ma swoją siedzibę (bezpłatnie lub za opłatą od kilkuset do tysiąca euro)

Oddając samochód zwróć uwagę na:

• kaucję – jeżeli oddajesz auto w takim stanie, w jakim je odebrałeś, otrzymasz kwit, będący potwierdzeniem odblokowania kaucji na karcie.
• protokół oddania – pracownik wypożyczalni spisze protokół, a ty jako klient powinieneś upewnić się, czy wszystko jest w porządku.
 

Paliwo

Sytuacja jest jasna – za paliwo płaci osoba, która wypożycza samochód. Odbierasz auto zatankowane do jakiegoś poziomu i najlepiej takie oddaj. Jeżeli okaże się, że jest inaczej, wypożyczalnia naliczy opłatę manipulacyjną. Czasem to prawie dwa euro za litr paliwa, więc lepiej nie narażać się na dodatkowe koszty.
 

Limit kilometrów

Firmy wypożyczające auta często ustalają limit kilometrów, by móc zaplanować co dzieje się z ich pojazdem od zakupu, aż do momentu, kiedy przestanie spełniać swoje zadanie i zostanie przeznaczone na sprzedaż. Jeśli samochód będzie wyeksploatowany, jego wartość znacznie spadnie. W tej kwestii nie ma reguł – w jednym państwie wynajmiesz samochód bez limitów kilometrów, a w innych ta sama wypożyczalnia określa ile dokładnie kilometrów każdego dnia możesz pokonać.
 

Wyjazd poza granice państwa

Być może podczas swojej podróży, skoro masz do dyspozycji samochód i możesz być niezależny, zechcesz opuścić teren kraju, w którym przebywasz i udać się na wycieczkę, by pozwiedzać sąsiednie państwo. Przeważnie nie ma z tym żadnego problemu, jeśli wyjeżdżasz do kraju, w którym funkcjonuje wypożyczalnia, z której korzystasz. Zanim jednak wykonasz taki ruch, dowiedz się, czy jest to dozwolone.
 

Najczęściej pojawiające się pytania:

 

Ilu kierowców może korzystać z wypożyczonego samochodu?

Jeśli wiesz, że nie tylko ty będziesz prowadził auto, które wypożyczasz, musisz upewnić się, że twoja umowa przewiduje taką możliwość. Czasem oznacza to tylko podanie drugiego numeru prawa jazdy, czasem musisz
wykupić „dodatkowego kierowcę”. Warto to zrobić, ponieważ jeśli zdarzy się wypadek, czy kolizja, to ty jako wynajmujący poniesiesz odpowiedzialność i będziesz zmuszony pokryć wszelkie koszty, mimo że wcale nie prowadziłeś samochodu. Ubezpieczenie traci wtedy swą ważność. Lepiej nie ryzykować i nie narażać się na kłopoty.
 

Czy muszę dodatkowo zapłacić za fotelik dla dziecka?

Zazwyczaj akcesoria takie jak fotelik dla dziecka, dostępne są za opłatą. Jednak w przypadku dłuższego wynajmu auta może być ona dość wysoka i przekraczać jego wartość – bywa, że w miejscu pobytu bardziej opłaca się kupić fotelik na okres pobytu, niż płacić za wynajem. Zdarzają się także wypożyczalnie, w których wystarczy poprosić o dostarczenie fotelika i podać wagę dziecka – dostarczany jest bezpłatnie.
 

Kto płaci mandat?

Samochód zarejestrowany jest w konkretnej wypożyczalni i to do niej trafią np. zdjęcia z fotoradarów. Firma udzieli wtedy policji informacji na temat kierowcy i zobowiązany on będzie do pokrycia kosztów. Zdarza się, że mandat wystawiony poza granicami kraju trudno ściągnąć, ale lepiej na to nie liczyć. Zdarza się, że także sama wypożyczalnia może naliczyć klientowi opłatę za mandat.
 

Czy nawigacja wliczona jest w ceną wynajmu auta?

Niestety za nawigację doliczana jest opłata i to niemała – po kilku dniach jej używania okaże się, że za tą cenę kupilibyśmy nowy zestaw GPS. Poza tym wcale nie ma pewności, że nawigacja z wypożyczalni posiada aktualne mapy i będzie pomocna. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z aplikacji w smartfonie, najlepiej ściągając mapy i korzystając z nich off-line .
 

Czy wypożyczalnie samochodów oferują promocje?

Tak, wypożyczalnie oferują często promocyjne ceny. Mowa zwłaszcza o tych renomowanych, które potrafią docenić lojalność klientów i dzięki specjalnym programom mogą zaproponować rabaty nie tylko na wynajem swoich aut, ale też na skorzystanie z ofert firm, z którymi współpracują (z przewoźnikami lotniczymi, czy hotelami). Poza tym wcześniejsza rezerwacja daje szansę na „upolowanie” lepszej ceny.
 

Po jakim czasie pieniądze z kaucji zostają odblokowane?

Pieniądze z kaucji są czasem odblokowane już następnego dnia, bywa, że trwa to dłużej, nawet do miesiąca. Jeżeli firma nie zrobi tego w ciągu 30 dni, warto się przypomnieć. Ponadto, należy sprawdzić, czy na koncie nie pojawiły się nowe transakcje z firmy, w której wynająłeś auto. Znane są przypadki, choć sporadyczne, że po odblokowaniu kaucji firma pobrała jeszcze pieniądze z konta. Wtedy trzeba zadzwonić i wyjaśnić sytuację. Chyba, że umowa jasno zaznacza, że np. koszty przejazdów przez autostrady, etc. będą rozliczone później.
Z jakich wypożyczalni warto korzystać?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Renomowane firmy cieszą się większym zaufaniem, ale czasem może się okazać, że nie zarezerwujesz z wyprzedzeniem samochodu, zrobisz to na miejscu, w lokalnej niezbyt znanej wypożyczalni i będziesz z tej decyzji bardzo zadowolony. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto skorzystać z internetu, z porównywarek, poczytać opinie, poznać zdanie innych osób, które mają doświadczenie z wynajmowaniem samochodów.

Warto w tym miejscu wymienić kilka liczących się na rynku wypożyczalni: Europcar, Hertz, Avis, Auto Europe, czy Holiday Autos.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *