Strona główna Ciekawe miejsca Czy wiesz, że…? Ciekawostki o Islandii.
2

Czy wiesz, że…? Ciekawostki o Islandii.

Czy wiesz, że…? Ciekawostki o Islandii.
0
2

Islandia słynie ze swych wulkanów i lodowców. Jest miejscem harmonijnego połączenia wody i ognia. Kraj ma niejedną atrakcję. Jednak dziś nie chcemy opisywać jego zalet w postaci krajobrazów – naszym celem jest zaprezentować Wam ciekawostki, o których większość nie ma pojęcia. Może zachęcą Was do podróży. Zatem, zaczynamy! 🙂

● Na Islandii latem – w czerwcu, lipcu oraz także częściowo w sierpniu, prawie przez całą dobę jest jasno.
● Islandzki Wiking – Leifur Eiriksson, był pierwszym Europejczykiem, który stanął na amerykańskim kontynencie. Wydarzyło się to 5 wieków przez Kolumbem – w 1000 roku.
● Islandia posiada najbardziej na zachód wysuniętą część naszego kontynentu, a na wschodnie wybrzeże USA dolecisz w 5 godzin.
● Zimy w islandzkim Reykjaviku są cieplejsze niż te w Nowym Jorku.
● Islandczycy niezależnie od pory roku uwielbiają kąpać się w odkrytych basenach.
● Język islandzki jest najstarszym używanym językiem na naszym kontynencie. Jednocześnie, uważany jest ze jeden z najtrudniejszych języków.
● Islandia jest miejscem styku dwóch płyt kontynentalnych – europejskiej i amerykańskiej, które co roku nieznacznie oddalają się od siebie.
● Islandia posiada aż 10 000 wodospadów.
● Mieszkańcy Islandii piją najwięcej popularnej Coca – Coli na świecie. Być może dzięki temu, że islandzka woda, z której się ją produkuje jest krystalicznie czysta.
● Islandczyk dwukrotnie zdobył tytuł Najsilniejszego Człowieka na Świecie.
● Z pięciu lodowców na Islandii, trzy są największe na naszym kontynencie.
● Na Islandii, przy lodowcu Snaefellsjokull Verne umiejscowił powieść pt. „Podróż do wnętrza Ziemi”.
● Na Islandii mieści się najmłodszy geologicznie fragment lądu. Jest to wysepka Surtsey, która powstała w 1963 r, a od 2008 r. znajduje się na liście UNESCO.
● Archipelag Vestmannaeyjar pełni funkcje schronienia dla ok. 10 milionów maskonurów.
● Islandia, ze względu na niedrogą energię geotermalną jest jedynym miejscem na naszym kontynencie, w którym hodowane są banany w szklarniach.
● Nadmiar ciepłej wody na Islandii wykorzystywany jest do podgrzania ulic i chodników, by podczas zimy nie zalegał śnieg.
● Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest Brennivin – wódka znana jako czarna śmierć, z uwagi na swą etykietę, która miała zniechęcać do picia. Okazało się jednak, że wódka stała się bardzo znana marką.
● 1 marca Islandczycy obchodzą Dzień Piwa. W tamtejszych sklepach kupić można piwo o 2,25% zawartości alkoholu, ale ceny tego trunku są bardzo wysokie.
● Mieszkańcy Islandii umieją na 20 sposobów opisać często spotykane zjawisko, jakim jest zamieć.
● W książce telefonicznej znajdują się ułożone według alfabetycznej kolejności imiona, a nie nazwiska, bywa, że dodaje się także wykonywany zawód danych osób, co ma ułatwić szukanie.
● Amerykańscy astronauci przed misją Apollo ćwiczyli na polach lawy na Islandii, ponieważ według NASA krajobraz islandzki najbardziej przypomina ten księżycowy.

I jak? Poczuliście się zachęceni, żeby poznać Islandię? My lecimy odkrywać tamtejsze ciekawostki na miejscu!

tagi:

Komentarz(2)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *