Strona główna Poradnik podróżnika Lot samolotem z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Lot samolotem z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Lot samolotem z dzieckiem – jak się do niego przygotować?
0
0

Planujesz w najbliższym czasie lot z małym dzieckiem? W takim przypadku warto się do niego przygotować, aby zarówno komfort twój i twojej pociechy, jak i współpasażerów były na najwyższym poziomie. To nie tylko kwestia zabraniana pokład jedzenia, zabawek czy kocyka do okrycia malucha, ale również właściwego biletu, miejsca czy przetransportowania wózka. Jeżeli nigdy wcześniej nie było takiej potrzeby, sprawdź razem z nami, jak zaplanować lot samolotem z dzieckiem – nasze praktyczne porady na pewno ci w tym pomogą!

Kupno biletu dla dziecka
Pierwsza sprawa to, oczywiście, zakupienie biletu dla dziecka. Dla małych pasażerów przeznaczone są specjalne bilety, dlatego też należy zwrócić na to uwagę przy rezerwacji. Linie lotnicze na ogół oferują specjalne bilety dla dzieci mających poniżej 2 lat – wtedy są one określane jako „infant”. Są tańsze od standardowych biletów, zwykle wynoszą około 10-20% ich ceny.

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku biletów typu „infant” nie ma możliwości zajęcia dodatkowego miejsca na pokładzie samolotu, dlatego też rodzic lub opiekun muszą wziąć malucha na kolana. Naturalnie, jeżeli samolot nie jest całkowicie wypełniony i są w nim wolne miejsca, wtedy można bez problemu je wykorzystać. W przypadku, gdy rodzic lub opiekun chcą mieć dodatkowe miejsce do dyspozycji, konieczne jest wniesienie opłaty.

Dodatkowo w przypadku biletów „infant” należy zwrócić uwagę na to, jakie obowiązują na nie limity bagażu – są one zależne od linii lotniczych i wynoszą one mniej od standardowego bagażu rejestrowanego, czyli na ogół 5-15 kilogramów. Warto pamiętać o tym, że wózki dziecięce nie są objęte limitem bagażowym. W tanich liniach przy lotach z biletem „infant” nie zawsze przysługuje bagaż podręczny i rejestrowany.

Gdy kupuje się bilet dla dzieci i młodzieży od 2 do 14-16 lat, ceny także często są obniżone, przy czym normy bagażów odpowiadają już tym dla osób dorosłych i zależne są polityki danego przewoźnika. Warto indywidualnie sprawdzać oferty i ceny.

Dziecko samo w podróży
Dziecko może także podróżować samodzielnie. Zwykle dotyczy to osób od 14-16 lat zależnie od linii lotniczej, ale można także skorzystać z opcji wykupienia dodatkowej opieki dla młodszych dzieci, na ogół od 5. roku życia – oznacza to, że wtedy za jego bezpieczeństwo będzie odpowiadała stewardessa.

Żeby skorzystać z takiej właśnie opcji, konieczne jest spełnienie określonych wymagań stawianych przez przewoźnika – przygotowanie odpowiedniego oświadczenia pisemnego, że na lotnisku docelowym dziecko zostanie odebrane przez osobę dorosłą, która będzie do tego upoważniona. Również w większości przypadków konieczne jest opłacenie usługi opieki. Z takich usług nie zawsze można skorzystać w tanich liniach lotniczych.

Miejsca dla rodziców z dziećmi w samolocie
Rodzice podróżujący z małymi dziećmi mogą wybierać spośród specjalnych miejsc przeznaczonych dla nich. Znajdują się one głównie na początku samolotu, w pierwszym rzędzie, gdzie jest więcej dostępnej przestrzeni. Można wówczas rozłożyć tam łatwo fotelik dziecięcy czy położyć na podłodze kocyk do zabawy dla dziecka.

Dostępne udogodnienia
Wiele linii lotniczych, przede wszystkim rejsowych może zaoferować rodzicom i dzieciom pełną gamę udogodnień, aby podróżowanie było jeszcze przyjemniejsze i wygodniejsze. Na pokładach samolotów można wobec tego korzystać z przewijaków, można otrzymać dodatkowe koce dla dzieci, zabawki, książeczki, kolorowanki, a nawet dostępne są łóżeczka na dłuższych trasach – nazywane są one „sky cots”. Gdy chciałoby się skorzystać z takiego łóżeczka, wówczas należy wcześniej powiadomić o tym linię lotniczą, ponieważ są one dostępne tylko w niektórych miejscach w samolotach.

Również można otrzymać wsparcie od stewardess. Można zamówić u nich gorącą wodę do przygotowania posiłku dla dziecka, także można poprosić o jego podgrzanie. W ten sposób maluch będzie mógł zjeść na pokładzie to, co najbardziej lubi.

Co zabrać na pokład?
Jeżeli planujesz podróż ze swoim dzieckiem, wtedy nie zapomnij o tym, aby zabrać ze sobą rzeczy, które będą niezbędne. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy znajdują się przede wszystkim:
• butelka z mlekiem lub mleko w proszku albo inne napoje
• słoiczki z jedzeniem lub przekąski
• pieluszki jednorazowe na zapas – gdy są używane przez dziecko
• chusteczki nawilżane
• krem nawilżający
• zabawki dla dziecka – warto pomyśleć o kupnie nowych, które przyciągną jego uwagę na dłuższy czas
• książeczki do czytania
• blok, kolorowanki, kredki do malowania
• kocyk do przykrycia
• ubranka na zmianę
• ubranka, które będą odpowiadały pogodzie panującej w miejscu docelowym

W przypadku pakowania bagażu podręcznego warto pamiętać o tym, że jedzenie i picie dla dzieci nie podlega ograniczeniu co do pojemności 100 mililitrów – warto jednak dowiedzieć się więcej na temat zasad panujących w danych liniach lotniczych. Ograniczenia te dotyczą pozostałych produktów spożywczych i kosmetyków – muszą mieć one pojemność maksymalnie do 100 mililitrów.

Przygotowanie dziecka do lotu
Zanim rozpocznie się lot, warto opowiedzieć maluchowi, jak będzie on przebiegał – wtedy będzie on przygotowany na hałas silników, ewentualne turbulencje oraz inne wydarzenia, które towarzyszą lotowi.

Zatykające się uszy
Powinno się też wspomnieć o zatykających się uszach – u dzieci często ma to miejsce w momencie startu i lądowania. Aby zapobiegać zatykającym się uszom, warto podać dziecku podczas startu i lądowania coś do picia – powinno ono wtedy pić napój małymi łyczkami. Starsze dzieci mogą pić przez słomkę, a niemowlęta na ten czas powinno się karmić piersią lub podać butelkę.

Zabawa w trakcie lotu
W trakcie lotu dzieci powinny pozostać w swoich miejscach na czas wznoszenia się i lądowania, gdy jest to wymagane przez kapitana, natomiast poza tymi momentami mogą poruszać się po samolocie – oczywiście, pod okiem rodzica czy opiekuna.

Można razem wybrać się na wycieczkę po samolocie, zobaczyć różne miejsca, wyglądać przez okno, ale należy pamiętać o tym, aby robić to tak, aby dziecko nie przeszkadzało pozostałym współpasażerom. Bieganie czy krzyczenie, a także zaczepianie innych osób nie będzie mile widziane.

Dlatego też na czas lotu zaleca się zabrać wiele zabawek, kolorowanek, książeczek, aby maluch się nie nudził. Można często otrzymać je też od stewardess, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego też lepiej być przygotowanym samemu. Zabawki i inne dziecięce artykuły można kupić również w portach lotniczych.

Sen w samolocie
Gdy lot ma trwać dłużej, w takim przypadku warto pamiętać o tym, by podczas niego maluch się przespał. Zwykle dzieci w nocy same zasypiają na pokładzie samolotu, dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie lot nocny – wtedy spędzi on większość czasu podczas snu. Warto zabrać ze sobą wspomniany już kocyk czy bluzę do ubrania, ponieważ klimatyzacja w samolocie może wywoływać chłód.

Dzieci śpią w przeznaczonych do tego łóżeczkach – dotyczy to niemowląt i na ogół dzieci do lat 2. Można zabrać także na pokład własny fotelik, który posłuży do spania – warto zapytać wcześniej pracowników linii lotniczych, czy jest to możliwe. Starsze dzieci śpią na ogół na oddzielnych siedzeniach.

Transport wózka dziecięcego
Przeważnie wtedy, gdy chce się polecieć z maluchem, pojawia się także problem transportu wózka dziecięcego. Rodzice często zadają pytania, czy zaliczany jest on do bagażu rejestrowanego, podręcznego, czy trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Zasadniczo wózki dziecięce nie podlegają limitom bagażowym i nie muszą być też poddawane odprawie bagażowej. Można przewieźć je na kilka sposobów – najczęściej rodzice zabierają wózek na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Można także przekazać go stewardessie, która na czas lotu umieści go w luku bagażowym, a przed lądowaniem wyjmie go z luku, więc nie trzeba będzie na niego czekać, jak w przypadku standardowego bagażu. Jeżeli zamierza się oddać wózek jako zwykły bagaż rejestrowany, należy pamiętać o tym, aby dobrze go zabezpieczyć, aby nie uszkodził się podczas transportu.

Warto pomyśleć o wymianie gondoli w wózku na w fotelik samochodowy – niektóre modele na to pozwalają. Wtedy gondola może być poddana odprawie bagażowej, natomiast stelaż i fotelik weźmie się ze sobą na pokład.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *