Strona główna Poradnik podróżnika Tanie podróże po drogiej Skandynawii

Tanie podróże po drogiej Skandynawii

Tanie podróże po drogiej Skandynawii
0
0

Skandynawia to bardzo ciekawy region. Niestety nie należy on do najtańszych, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka rad, dzięki którym bez wyrzutów sumienia, że rujnujesz swój budżet, będziesz mógł odkryć skandynawskie kraje. Zapraszamy do Skandynawii na każdą kieszeń.

Połączenia lotnicze

Zaczynamy od tanich lotów do Skandynawii. Nie ma większego trudu, by je znaleźć. Obecnie do Sztokholmu, Oslo, czy Kopenhagi kupisz bilety w bardzo przystępnych cenach. Możesz wybrać się na weekend lub dłuższą wycieczkę. Warto śledzić oferty linii lotniczych, ponieważ często zdarzają się promocje lotów do skandynawskich miast.

Zakwaterowanie

Ceny pokoi w hotelach mogą cię niemiło zaskoczyć. Ale kto powiedział, że musisz zamieszkać właśnie w hotelu? Pamiętaj, że Skandynawia to przede wszystkim wspaniała przyroda. Warto więc zastanowić się nad noclegiem pod namiotem. W Szwecji, Finlandii oraz Norwegii obowiązuje nieograniczone prawo do korzystania z przyrody, dzięki któremu prawie wszędzie możesz postawić przyczepę kempingową lub rozbić namiot. Trzeba jednak pamiętać, że wyjątkiem jest Dania. W kraju tym złamiesz prawo, jeśli w nieodpowiednim miejscu rozbijesz namiot. Jeżeli wybierasz się w podróż, w miesiącach, które nie gwarantują ciepła, możesz wynająć pokój w hostelu lub nawet mieszkanie. Koszty nie są wysokie, a standard na pewno cię nie rozczaruje.

Komunikacja miejska

Transport publiczny w miastach Skandynawii także sporo kosztuje. Dlatego radzimy zwiedzać je przy pomocy roweru lub na piechotę. Np. w Bergen, Trondheim, Sztokholmie, czy Oslo, można za nieduże pieniądze wypożyczyć rower, a w Kopenhadze jest także organizacja udostępniająca te środki transportu za darmo. Długie spacery także dostarczą miłych wrażeń. Zobaczysz znacznie więcej niż zza okna autobusu. Między większymi miastami można podróżować autostopem. Jeśli zwiedzasz mniej zaludnione tereny, trudno będzie złapać kierowcę, który podrzuci cię w dane miejsce. Skandynawia jest dość bezpiecznym regionem, a to zachęca do skorzystania z tej możliwości przemieszczania się.

Jedzenie

Rachunek za posiłek w Norwegii, Danii, czy Szwecji będzie dość wysoki. Płacąc za obiad równowartość kilkudziesięciu lub ponad stu złotych z pewnością nie będziesz zachwycony. Ale i na to są sposoby. Rób zakupy w supermarketach i jeśli tylko możesz przygotowuj posiłki tam, gdzie jesteś zakwaterowany. Jeśli nie masz takiej możliwości, poszukaj tańszych barów i restauracji, serwujących międzynarodową kuchnię. Znajdziesz je w wielu miastach. Np. w tureckim lokalu rachunek za obiad będzie o wiele niższy niż w tym, który podaje dania lokalne.

Wymiana walut

W skandynawskich krajach coraz mniej popularne jest płacenie gotówką. Możesz udać się tam z kartami kredytowymi i uniknąć opłat za korzystanie z bankomatu, czy prowizji kantoru. Warto przed podróżą dowiedzieć się, według jakich zasad twój bank będzie pobierał opłaty za płacenie kartą w obcej walucie.

Napiwki

Chcesz być życzliwy i dać napiwek? W porządku, ale nie musisz tego robić w Skandynawii, ponieważ tam wliczone są one w rachunki i dlatego nikt na nie specjalnie nie czeka. Dotyczy to takich miejsc jak np. hotel, taksówka, czy lokal gastronomiczny. Szwecja, Dania i Norwegia to kraje, w których nie ma czegoś takiego jak „ukryte koszty”. Radzimy, byś płacił tylko tyle, ile trzeba.

Darmowe atrakcje

Skandynawia zachwyca mnóstwem atrakcji, ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, przyroda jest największym atutem tego regionu. Na szczęście jej podziwianie jest bezpłatne. Skaliste wysepki, fiordy, białe noce – wszystko to zobaczysz bez wydania najmniejszej sumy pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się na biwak, możesz np. wędkować, spacerować po lesie, czy udać się na wycieczkę rowerową. Jeżeli natomiast wolisz zwiedzać miasta, także znajdziesz miejsca, do których wstęp jest bezpłatny. np. do niektórych muzeów, nowoczesnych budowli, czy zamków. Warto kupić informator, w którym opisano wszelkie atrakcje, ich ceny i dni, kiedy można je odwiedzić za darmo. Dodatkowo w ciągu roku organizowanych jest także sporo festiwali, w których udział także nic cię nie kosztuje.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *