Strona główna Ciekawe miejsca TOP 10 największych wulkanów na świecie.
0

TOP 10 największych wulkanów na świecie.

TOP 10 największych wulkanów na świecie.
0
0

Wulkany od tysięcy lat interesują i przerażają ludzi. Dawniej nadawano im pewnego rodzaju boską moc. Są potężne i wzbudzają podziw, ale bywają nieobliczalne i potrafią dokonać ogromnych zniszczeń. Zapraszamy na wycieczkę po różnych zakątkach świata, podczas której poznacie 10 największych wulkanów świata.

1. Ojos del Salado

Pierwsze miejsce zajmuje położony na granicy Argentyny i Chile, w Andach Środkowych – wulkan Ojos del Salado, mierzący 6880m n.p.m. Jest to wulkan drzemiący – na początku naszego tysiąclecia miała miejsce ostatnia erupcja. Ojos del Salado to najwyższy szczyt Chile oraz drugi pod względem wielkości na zachodniej półkuli. Już na fotografiach robi olbrzymie wrażenie, kiedy widzi się go na własne oczy – powala.

1


2. Llullaillaco

Drugą pozycję zajmuje wulkan Llullaillaco o wysokości 6739m n.p.m., zlokalizowany na granicy Chile i Argentyny, a dokładniej na terenie Wyżyny Puna de Atacama. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1877r.. Interesujący jest fakt, że na wulkanie na 6000 m n.p.m. znajduje się najwyżej położona granica wiecznego śniegu. Na początku XXI w. odnaleziono tam zmumifikowane ciała inkaskich dzieci, aby tego dokonać, przez kilkadziesiąt lat prowadzono wykopaliska.

2a

2


3. Antofalla

Trzecie miejsce należy do wulkanu Antofalla o wysokości 6450m n.p.m., który znajduje się w paśmie Andów Środkowych w Argentynie. Zaliczany jest to grupy jednych z najwyższych szczytów Ameryki Południowej. Co ciekawe, mimo że to czynny wulkan, na przestrzeni kilkuset lat inkaskie ludy stawiały tam budowle, których ruiny można oglądać po dziś dzień. Antofalla posiada miano drugiego – pod względem wielkości – aktywnego wulkanu na świecie.

3


4. Lascar

Kolejny na naszej liście jest Lascar o wysokości 5990m n.p.m. Wulkan ten także znajduje się na granicy Chile oraz Argentyny. Na jego szczycie jest sześć kraterów, z których wydostają się opary siarki. Największa erupcja w tym tysiącleciu miała miejsce w 1993r. Siła wulkanu wyrzuciła materiały erupcyjne aż to Buenos Aires. Na przestrzeni lat 2006-2007 zanotowano ostatnią aktywność Lascar.

4


5. Cotopaxi

Piąty w rankingu jest Cotopaxi, mierzący 5897m n.p.m. Wulkan znajduje się w północnej części Ekwadoru. Ma charakterystyczny stożkowaty kształt, głębokość 360m i krater o średnicy 700m. Cotopaxi to najaktywniejszy wulkan świata o niezwykle silnych wybuchach – ten z 1532-1533r. spowodował zniszczenie miasta położonego w pobliżu, natomiast wybuch z 1744r. słyszany był w oddalonej o 800km Kolumbii. W sierpniu 2015r. wulkan po raz kolejny „się obudził” – chmury pyłu sięgały 5km. Cotopaxi uznaje się za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów. Jego zbocza pokrywa lód, dzięki temu lawiny ziemne i skalne schodzą bardzo szybko.

5


6. Kilimandżaro

Następny w rankingu największych wulkanów jest Kilimandżaro o wysokości 5895m n.p.m., który zlokalizowany jest w Tanzanii, na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro. Wulkan jest najwyższą górą w kraju oraz najwyższym na świecie samotnym górskim masywem. W jego skład wchodzą kratery kilku wulkanów. Kilimandżaro nazywany był m.in. „Górą złych duchów” i „Górą światłości”. Kiedy pobliskie tereny były niemiecką kolonią, powstały tam schroniska i szlaki turystyczne. Za sprawą wulkanu dochody z turystyki były w tym rejonie bardzo wysokie.

6


7. Elbrus

Siódme miejsce należy do mierzącego 5642m n.p.m wulkanu Elbrus, znajdującego się w Rosji, w pobliżu granicy z Gruzją. Stanowi on najwyższy szczyt w kraju. Odwiedzają go nie tylko alpiniści, a także turyści, którzy mają ochotę na ciekawą podróż. Nazwa wulkanu pochodzi z języka perskiego i znaczy „błyszczący”. Elbrus uznany jest za wygasły, ostatnia aktywność miała miejsce w I połowie I w. n.e. W 2009r. uruchomiono kolejkę, docierającą na wysokość 3750m n.p.m.

7


8. Tupungatito

Następny na liście jest Tupungatito o wysokości 5640m n.p.m. Wulkan mieści się na granicy argentyńsko – chilijskiej, w Andach. Pierwsza erupcja miała miejsce w 1829r., a ostatnia w 1986r. Wulkan jest aktywny, wybuchał niemal 20 razy, ale erupcje nie są silne.

8


9. Pico de Orizaba

Przedostatnie miejsce należy do położonego w Meksyku – Pico de Orizaba o wysokości 5636m n.p.m. Nazwa oznacza „Górę Gwiazdy”. Wulkan jest czynny i posiada trzy kratery. Stanowi najwyższy szczyt Meksyku i Ameryki Środkowej. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1941r.

9


10. Popocatepetl

Na dziesiątej pozycji znalazł się Popocatepetl. Wulkan o wysokości 5452m n.p.m, położony w Meksyku, na Wyżynie Meksykańskiej. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt kraju. Wulkan należy go grupy czynnych. W 2000r. miał miejsce jego ostatni wybuch. W czasie największej aktywności pył wulkaniczny sięga 25km wysokości. Na zboczach Popocatepetl w XVI w. zbudowano klasztory, które znajdują się obecnie na liście UNESCO.

10

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *